Naujienos

Atkreipkite dėmesį: „neįgalusis“ – netinkamas žodis

Paveikslėlyje pavaizduotas vaikinas, naudojantis vežimėlį. Jis dėvi raudoną džemperį, džinsus ir plačiai šypsosi, mojuodamas ranka. Virš jo galvos yra kalbos burbulas, kuriame rašoma: „Aš esu žmogus. Taip, aš turiu negalią. Dar aš turiu šeimą, humoro jausmą ir man gerai einasi.“ Kairėje paveikslėlio pusėje vertikaliai parašytas žodis „NEĮGALUS“. Šalia jo, horizontaliai parašyta „NEVARTOTI“. Abiejų žodžių pirmosios raidės „N“ susijungia, pabrėždamos, kad nereikėtų naudoti termino „neįgalus“.

Reikia pripažinti, kad žmonių su negalia atžvilgiu vartotinos sąvokos kinta. Viena iš priežasčių – žmonės su skirtinga negalia vis aktyviau dalyvauja diskusijose apie savo patirtis ir dalinasi savo įžvalgomis viešojoje erdvėje, skatindami pagarbų ir orumą išsaugantį kalbėjimą apie negalią.

Laikui bėgant, terminai, kurie dar prieš metus buvo plačiai vartojami, tampa nerekomenduotini vartoti. Taip nutiko ir su žodžiais „neįgalus“ ar „neįgalusis“. Kalbant apie asmenis su negalia, priimtina akcentuoti patį žmogų. Taip pripažįstant, kad negalia neapibrėžia žmogaus, o yra tik vienas iš jo gyvenimo aspektų.

Todėl kalbant rekomenduojame pirmiausia akcentuoti žmogų, o ne jo negalią. Pavyzdžiui: „žmogus su negalia“, „asmuo, turintis (tam tikrą) sutrikimą“, „moteris/vyras su intelekto negalia“.