Naujienos

Liliputai ir nykštukai gyvena tik pasakose

Paveikslėlyje vaizduojamas atverstas pasakų knygos puslapis su iliustracija, kurioje nupieštas nykštukas su didele spalvota kepure, oranžiniais drabužiais ir balta barzda, stovintis prie namo, kuris atrodo kaip grybas, ir gėlių. Šalia knygos, dešinėje pusėje, stovi realistiškai pavaizduotas žemaūgis žmogus, vilkintis paprastus drabužius: pilkus marškinėlius ir mėlynus džinsus. Viršuje yra užrašas: „Liliputai ir nykštukai būna tik pasakose. Gyvenime yra aukšti, vidutinio ūgio ir žemaūgiai žmonės“. Paveikslėlis iliustruoja skirtumą tarp pasakų personažų ir realaus gyvenimo žmonių ūgių.

Žodis „liliputas“ yra laikomas nepriimtinu kalbant apie žemaūgius žmones. Tai klaidinantis terminas, siejamas su stereotipais ir neigiamomis konotacijomis. Žodžiai „liliputas“, „nykštukas“ kilo iš grožinės literatūros, kur jais apibūdinami mažo ūgio fantastiniai veikėjai, todėl jų vartojimas realiame gyvenime iškraipo ir nužmogina žemaūgių asmenų patirtis.

Tokie terminai, kaip „liliputas“ ar „nykštukas“ ne tik žeidžia, bet ir atspindi senus stereotipus, kurie nesuderinami su šiuolaikine pagarba žmogui ir jo orumui. Todėl juos rekomenduojame keisti sakant „žemaūgis žmogus“, „asmuo, turintis achondroplaziją (tik jeigu žmogui nustatytas šis sutrikimas)“.

Gerbdami kalbą, parodome pagarbą ir žmonėms. Atsakingai vartojama kalba padeda kurti jautresnę, įtraukiančią ir pagarbą puoselėjančią visuomenę.

Prisijunkite prie mūsų kampanijos „Laikas keisti plokštelę“ ir prisidėkite prie negaliai jautrios kalbos sklaidos!