Naujienos

Žodžiai, kuriuos vartojame, gali žeisti

Paveikslėlyje pavaizduota situacija, kur žodžiai vaizduojami kaip strėlės, kurios žeidžia. Kairėje pusėje matomas piktdžiugiškai besišypsantis vyras, o į kitą asmenį, kuris yra vos matomas dešinėje pusėje, nukreiptos „strėlės“ su užrašais. Strėlėse parašyti žodžiai: „Neįgalusis!", „Kurčnebylys!", „Autistas!", „Disleksikas!". Viršuje paveikslėlio didelėmis raidėmis užrašyta: „Žodžiai žeidžia". Vaizdas simbolizuoja, kaip netinkami, stigmatizuojantys ar įžeidžiantys žodžiai gali skaudinti kitą žmogų.

Dažnai net nesusimąstome, kad žodžiai, kuriuos vartojame, gali žeisti. Tai dažniausiai kyla ne iš blogos valios, o tiesiog iš nežinojimo. Kalbėdami apie žmones su negalia, kartais naudojame pasenusius terminus, kurie gali skaudinti ar pabrėžti negalią kaip pagrindinį žmogaus  bruožą, užgožiant asmenybę.

Vietoj „neįgalusis“ sakykime „žmogus su negalia“.

Vietoj „kurčnebylys“ – „žmogus su klausos negalia“.

Vietoj „autistas“ – „žmogus su autizmo spektro sutrikimu“.

Vietoj „disleksikas“ – „žmogus su skaitymo sutrikimu“.

Tokie terminai leidžia matyti žmogų pirmiausia kaip asmenį, o ne jo negalią. Pagarbi kalba – mažas žingsnis į didelius pokyčius. Pradėkime šiandien. Prisijunkite prie mūsų kampanijos „Laikas keisti plokštelę“ ir prisidėkite prie negaliai jautrios kalbos sklaidos!